Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Güzel bir gülümseme, beyaz ve sağlıklı dişler için elbette diş etinin iyi durumda olması gerekir. Gevşek dişlerin ve diş eti kanamalarının sağlıklı bir işaret olmadığını elbette ki hepimiz biliriz. Diş eti kanaması elbette bir uyarı işaretidir. Bir diş etinde şişlik veya kanama olduğunda onun diş hekimine gösterilmesi önerilir. Diş eti hastalıkları en sık görülen diş sorunudur. Hemen hemen her yaşta görülebilir. Genellikle ağrılı ve yavaş başlar. Bazen ise diş kaybına yol açabilir. Diş eti yetişkinlerde diş kaybının en önemli nedenidir. Doğru bakım ile diş ve diş etleriniz hayatınız boyunca sağlıklı kalabilir. Sağlıklı diş ve diş etlerinde, diş çürüğü ve dişeti hastalığı olma az riski daha azdır. Peki, benim diş ve diş etlerimin bakımı nasıl olabilir? Bunun için beş temel bakım adımı vardır. Fırçalama, diş ipi, doğru beslenme, diş hekimi ziyareti ve durulama. En az günde iki kez fırçalayın. Her yemekten sonra dişleri fırçalamak gerekir. Fırçalama plak ve dişe yapışan bakteri filmini kaldırır. Plaklar gıda ile temas ettiklerinde asitleri oluşturur. Bu asitlerse dişlerde oyukları yol açar. Günde bir kez diş ipi kullanmak gerekir. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı diş arasındaki gıda ve plakları kurtulur. Plak dişleri arasında kalırsa da bir diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde sertleşerek tartara dönüşebilir olabilir.

Eğer sizde diş eti hastalığının belirtisi var ise diş hekiminizi arayın. Gevşek diş veya dişler arasında boşluklar oluşabilir. Bir süre sonra ise dişleriniz iltihap kapabilir. Dişetlerinizin narin dokusunda ki iltihabın hemen hemen her zaman bir problemin habercisidir. Bu süreden sonra dişleriniz ve diş etleriniz iyice zayıflamış olacaktır. Bu saatten sonra dişlerinizi ne kadar fırçalasanız da bir faydasını göremeyeceksiniz. Yemek yerken zorlanacak, diş etleriniz kırmızı ve şişkin olacak, dişlerinizi fırçalamaya kalktığınızda diş etleriniz kanayacaktır. Peki, ne yapmalıyım, dişlerim ve diş etlerim bu şekilde mi kalacak? Yapmanız gereken diş eti doktoruna gitmek. Eğer daha önceden diş etinizle ilgili problemli geçmişiniz var ise yılda en az iki defa gitmeniz önerilir. Eğer son bir yıl içerisinde diş eti doktoruna gitmediyseniz en kısa sürede randevu alarak, diş eti hastalıkları uzmanınızın kapısını çalın. Diş eti doktorunuz sizin için dişlerinizdeki plak ve tartarları temizlesin. Düzenli olarak kontrollerinizi yaptırırsanız diş eti hastalıklarınız önlenecektir. Eğer diş etlerinizde çok büyük bir problem var ise diş eti doktoru sizi bir uzamana sevk edebilir.

Diş eti çekilmesi diş kökleri açığında dişleri çevreleyen dişeti dokusunun kaybolması ya da uzağa çekilir duruma gelmesine denir. Diş eti çekilmesi, doğrudan yaş ile bağlantılı, ancak genellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde daha yaygın bir durumdadır. Sağlıklı bir ağız olarak periodontal bağ dokusu (periodontal ligament) ile birlikte diş etleri (diş eti) saran ve çene kemiğine diş destekliyoruz.  Etin çekilmesi, genellikle bu koruyucu dokuların önemli bir kayıp içerir. Diş eti çizgisinin Dişin büyük bir kısmı görünür ve ağız çevresi ile temas sağlayan kök doğru uzağa çekilir. Diş eti çekilmesi bir gecede olan bir rahatsızlık değildir Çoğu durumda, dişeti çekilmesi yıl içinde günden güne yavaş yavaş olur zaman ala bir işlemdir. Yani, 40 yaşın üzerindeki insanlarda neden yaygın olduğu gerçeğini açıklar. Bu hastalığın gözle belirlenmesi çok zordur. Kişi hasta olduğunu ve dişlerinde bozukluk olduğunu fark edemez. Çünkü yıllar alan evreleri vardır ve diş düne göre fark edilmez şekilde değişmiş olduğundan dolayı hastalığı fark edebilmek için bir başkasının dikkatini çekmesi veya sık sık kontrole gitmeniz gerekir. Diş eti çekilmesi nedeniyle diş eti dokusunda hasar oluşur. Sebeplerinin diş eti iltihabı ve diş fırçalama olarak gösterilmesi yanlıştır. Dişeti hastalığı, dişeti çekilmesi ana nedenidir.

Diş eti hastalıklarından ağız sendromu (BMS) “yanma” olarak tanımlanır. Klinik veya laboratuar bulgularına rastlanmaksızın veya tespit edilebilir bir nedeni olmadan, dudakta, dilde, damat veya tüm ağızda yanma, haşlanma hissi olarak tanımlanan rahatsız edici acıdır. Ağzın en çok etkilenen kısmı en fazla siniri olan dildir. Hastalık bölgesine göre ayrı isimler alır. Diş eti hastalıkları orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda en sık oluşur. Nüfusun yaklaşık% 5’i, 60 yaşın üzerinde ve menopoz sonrası genellikle kadınlar bu durumu etkilenir. Yanan ağız sendromu muhtemelen farklı nedenleri olan ama bugüne kadar bulunamamış hastalıktır. Diş eti hastalıkları genellikle ağızda mantar enfeksiyonu ile birlikte ortaya çıkar. Bazı insanlarda dil fiziksel değişime uğrar. Bozukluk genellikle ağız mantar enfeksiyonu (pamukçuk) ile veya Xerostomia (ağız) ile birlikte oluşur. Bazı insanlar dilin gerçek fiziksel değişiklikler ile birlikte yanan dil sendromu belirtileri, bir koşul glossit denir.   Bu şartlar ilişkin ise veya sadece aynı anda meydana gelmesi halinde de açık değildir. Glossodynia akut olabilir (daha uzun süre için kalıcı) (gün veya hafta süren) veya kronik. Süresi genellikle bağlıdır Oral Lökoplaki kalınlaşmış, beyaz lekeler diş etleri, ağız tabanı, yanaklarda iç astar ve bazen veya dilaltında üzerine oluşturan bir durumdur. Bu görünüş kısa sürede kazanılmaz uzun süreçte ortaya çıkar. Oral Lökoplaki genellikle ağrılı olmaz. Ancak, Lökoplaki belirtileri göz ardı edilmemelidir. Kanserli Lökoplaki hücreleri büyük bir sorundur. İyi huylu veya kötü huylu olma durumu doktorlar tarafından kontrol edilmeli hastalık iyileşene kadar kontrolleri yapılmalı ve kanserli hücreye çevrilmeden hastalık önlenmelidir. Ancak hastalık nadiren kansere döner.

Güzel gülümsemek her zaman önemlidir. Bunun için diş ve diş etinizin sağlıklı olması çok önemlidir. Diş etinizin dişlerinizi gereğinden fazla kaplaması halinde gülümsemenize olan etkisi gözle görülür şekilde ortaya çıkacaktır. Eğer sizde bu durumdan şikâyetçi iseniz diş hekiminize başvurunuz. Diş hekiminiz diş etinizi yeniden boyutlandıracaktır. Bazı diş eti problemleri ise antibiyotik ile tedavi edilemez ise diş eti problemi için ameliyat gerekebilir. İlk olarak her zaman olduğu gibi öncelikle doğru teşhis yapılmalıdır. Gigivoplasti, Flap procedure, ekstraksiyon gibi ameliyat türleri vardır. Gigivoplast ameliyatında diş eti yeniden şekillendirilir. Flap procedure ameliyatında ise diş eti hastalıkları nedeniyle hasar gören diş ve diş kökleri temizlenir. Ekstraksiyonda ise gevşeyen veya ağır hasarlı olan diş veya dişleriniz sökülür. Peki diş etlerimizin sağlıklı olması için ne yapmalıyız? Dişlerinize iyi bir bakım uygulayın. Her gün günde en az iki kez fırçalayın, bir kere diş ipiyle temizleyin. Her altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret edin. Herhangi bir diş eti rahatsızlığında sigara kullanmaktan kaçının. Çünkü sigara dumanı içerisindeki maddeler enfeksiyonun tedavisini geciktirir. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız sigara bıraktırma merkezlerine başvurunuz.

Diş eti estetiği diş hekimliğinde son derece önemli bir iştir. Güzel gülümsemenizde yalnızca güzel dişlerinizin olması yetmez, diş eti estetiği de güzel gülümsemenizde son derece önemlidir. Diş eti hastalığı sadece diş etinde değil çene kemiğinizle de karışık olabilir. Diş eti problemleriniz yetersiz ağız hijyeni nedeniyle ortaya çıkar. Dişlerinizi fırçalarken kanamalar oluyorsa bu diş eti rahatsızlıklarının habercisidir. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda diş kayıpları da görülebilir. Ayrıca diş eti hastalıkları sindirim sisteminizi de etkileyebilir. Periodontitis denilen çene kemiği diş eti ile karışıklaşmış şekilde görülen rahatsızlıklarda görülmüştür. Diş eti bakımı sağlık bilgisi ile başlar. Dişleri düzenli fırçalamak plak, tartar ve diş eti iltihabını minimum düzeye indirir.Diş eti estetiği ameliyatlarında anestezi ile çeneniz uyuşturulur. Periodontal küretaj ve derin küretaj ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı kemik kaybı durumlarında kemik unu kullanılır. Bazı durumlarda dişiniz çekilmeden tedavi edilebilir. Diş eti operasyonlarından sonra eski alışkanlıklardan vazgeçip diş hekimi tarafından önerilen interdental diş fırçası ile ağız hijyenini sağlaması gerekir. Aksi takdirde aynı sorunlar tekrar ortaya çıkabilir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma sürekli olarak tekrar edilmez ise porselen dişlerinizi bile kaybedebilirsiniz. Eğer bir uyumsuzluk sonucunda porselen dişlerinizde problem ortaya çıkar ise, yeniden şekillendirilmiş porselen dişinizin yapılması öngörülür. Eğer ağız bakımına, paranıza, porselen dişlerinize ve sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız hekiminize kulak vermede fayda var. Lütfen, diş hekiminizin talimatları doğrultusunda ağız bakımınıza önem veriniz.

Diş etleri dişleri tutması ve onları koruması içindir. Diş ile çene kemiği arasında kalan diş etleri dişlere çok iyi yapışarak herhangi bir yangı halinde yayılmasını önler. Yaşlanma veya hastalık nedeniyle geçen sürede dişleriniz artık eskisi kadar sağlam olmayabilir. Diş eti kanaması yangı yâda diş eti iltihabından kaynaklanabilir. Böyle yangı kapmış veya iltihaplı dişlerin tıbbi tedavi görmesi gerekir. Bu kanamalar diş etinde kırmızıçizgiler olarak da görülebilir. Kanama devam ederse kanama bozukluğu yâda lösemi gibi hastalıklarında habercisi olabilir. Hemofili hastası bir kişi diş eti kanamalarında çok daha dikkatli olmalıdır. Diş eti kanamaları çok ciddi bir durumdur. Peki diş eti kanamaları neden olur? Bakteriler, virüs ve mantar enfeksiyonları diş etlerinde ortaya çıkar. Aslında oraya gelmelerinin sebebi dişleri sarsmak ve iltihaba neden olmaktır. Bakteriler orada asit ve toksinler üretir. Bu sayede diş eti kanamaya daha meyilli olur. Bunun yanında birde diş etleri daralır, kırmızılaşır ve zayıflar. Bu durum çocuklarda genelde yanlış fırçalama nedeniyle daha sık görülür. Yetişkin ve yaşlı durumdaki bireylerde ise genelde diğer hastalıklarının neden olduğu saptanmıştır. Kadınların, erkeklerden daha çok diş eti kanaması riski vardır.