Diş Kaplama

Kaplamalar , ön dişlerinizin biri aşınmışsa, hasarlı veya renksiz ise, genellikle porselen ince bir tabaka (kaplama), üzerine uyacak şekilde yapılabilir. Bazen, biraz çarpık olan bir veya daha fazla diş, değişen kalınlıklarda kaplama varsa onları düz görünmesini sağlamak için takılabilir. Genellikle diş hekimine iki randevu gerekir.İlk olarak, diş hekiminiz sonra yapılacak kaplama için bir laboratuvara gönderilir diş için  bir kalıp alınır. O da senin dişin en üst tabakasını (mine) küçük bir miktar kaldıracaktır.İkinci ziyaretinde, diş hekiminiz diş ön yüzüne kaplama yapacaktır.

Diş kaplamaları diş şeklinde seramik malzemeden kapılır.Diş kaplamaları küçük tutarsızlıklar ve büyük diş bozukluklarını düzeltmek için kullanılır.Bir çok insan dişlerinin daha az yıpranmasını ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için bu yönteme başvurur.Bazıları ise kendi dişlerinde mevcut olan yaşlanmaları onarmak için bu yöntemi tercih eder.

Diş kaplamaları öncelikli olarak 3 nedenden dolayı kullanılır;

  • Yıpranmış mine : Mine dişlerin üzerindeki sert, beyaz bir örtüdür. Bu hamuru çevreleyen denti (dişin yapısının ana parçası), korumak için burada. Kafein içerikli içecekler yada sigara kullanımı mineyi zedeler.
  • Genetik:Bazı insanlar bu tür düzensiz dişler veya boşluklarla,diş problemleri ile doğarlar. Bu boşluklar yaşla birlikte gelişebilir.
  • Aşınma: Yaşa bağlı olarak aşınmalar oluşur,yaş ilerledikçe aşınmalar artar.

Diş kaplama estetik nedenlerle kullanılır, ancak, aynı zamanda diş sorunları gidermek için kullanılır.Renksiz dişler,çarpık ve/veya eksik dişlerin daha beyaz görünüme kavuşması için kullanılır.Ayrıca büyük çatlaklar,genel temizlik ile düzeltilemeyen şiddetli renk değişikliği gibi daha ciddi diş sorunları çeken kişiler için kullanılır.Eğer daha küçük bir şikayet olursa büyük olasılıkla diş hekiminiz daha ucuz bir seçim olan yapıştırma işlemini önerecektir.

Diş kaplamaları büyük bir kozmetik diş hekimliği seçenektir. Eğer işlemleri için bir aday,maliyetleri hakkında önemli soru ise. Söz dişlerin numarası ile ilgili olarak maliyet bir varyasyon vardır.
Buna ek olarak, bir faktör genel olarak onun ağız sağlığının eşlik eden durumdur. Bir kişi mükemmel bir ağız sağlığına varsa, toplam maliyeti de önemli diş çürümesi, diş eti hastalıkları veya diğer sağlık sorunları varsa çok daha az olacaktır.Nedenle bu konular muhtemelen kaplama düşünmeden önce tedavi edilmesi gerektiğidir. Bu zaman alacak ve olası masraflı olacaktır.

Diş kaplamaları büyük bir kozmetik diş hekimliği seçeneğidir.Fiyat ise bu uygulamayı yaptırmaya aday olan hastaların ilk aklına gelen sorudur.Bunu şu şekilde açıklayabiliriz,fiyat genel olarak onun ağız sağlığının durumuna eşlik eden durumdur. Bir kişinin mükemmel bir ağız sağlığı varsa, toplam maliyeti de daha az olacaktır. önemli diş çürümesi, diş eti hastalıkları veya diğer sağlık sorunları varsa uygulamaya geçilmeden önce bunların çözülmesi gerekeceğinden maliyet artar.Diş kaplamaları genellikle sigorta kapsamında değildir. Maliyetini etkileyen diğer faktörler şunlardır: Malzeme tipi ,kaplama türü. İlginçtir, geleneksel kaplama daha uzun sürecek. Diş kaplamaları için iyi bir haber hiçbir özel bakım gerektirmez. Onları normal olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın.

Diş hekiminiz gıdalar ve kahve, çay veya kırmızı şarap gibi içecekleri lekeleri önlemek için içmemenizi tavsiye edebilir.

Porselen diş kaplamaların fiyatı birkaç farklı yönleri ve parametrelerine bağlıdır. Maliyet bunları yaptın yerin coğrafi konumu ve gidilen diş hekimine bağlıdır. Tüm bunlar size ödeme sonunda bu diş porselen kaplamalar için fiyat belirleyecektir.Eğer kaplama diş yaptırmak istiyorsanız önceliğiniz maliyeti değil uygulanan yer ve uygulayan kişinin hassasiyeti/becerisi olmalıdır.Ucuz kaplama yapılan yerler bulmak tabi ki mümkündür.Fakat uygulanan malzeme birinci sınıf değildir ve bu ucuz diş kaplama uygulaması size kalıcılığı garanti edemez.

Eğer gülüşünüz hakkında endişeleriniz varsa o porselen kaplamalar sizin için sizinle doğmuş gibi görünen bir diş oluşturur. Sonra birçok şey hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Kaplamalar, renk değiştirmez ve dayanıklıdır. Hatta çay, kahve ve kırmızı şarap tüketimine devamdan sonra kaplamalar ilk yapıldığı gibi güzel görünmeye devam edeceklerdir. Porselen diş kaplama iyi üzerlerine düşen ışığı taklit edebilme yeteneğine sahiptirler ve bu nedenle en doğal görülen işlemdir.Diş kaplama size dişlerin renk, boyut, şekil ve uzunluğunu değiştirebilmeyi sağlamak için ön dişler üzerinde kullanılacaktır. Bu size bir ömür boyu güzel bir gülümseme verecek ve kesinlikle üzerinde geçirdiği miktarı sakıncası olmaz.

Porselen diş Kaplama ön dişleri kaplar ve ince kabukları vardır.Renksiz deforme,lekeli dişler yada aşınma gibi zararlar görmüş dişlere uygulanır.Genellikle ön dişlerin üzerine yerleştirilir.Böylece güzel bir gülümseme için renk ve diş boyutu düzeltilmiş olur.Dental kaplamaları yapmak için kullanılan malzeme esas olarak porselendir.Porselen kaplamalar yalnızca dolaylı üretilmektedir. Porselen kompozit kaplamalar çok daha estetik ve gıda lekeleri için daha dirençlidir.Porselen diş Kaplama bir diş estetiğini geliştirmek ya da bozuk bir dişi düzeltmek için de kullanılır.İşte diş Kaplamaların yardımcı olabileceği bazı durumlar şunlardır: daha hafif beyazlatma durumları, karanlık dişlerinin görünümünü iyileştirmek için; orta derecede aşınmış dişlerin geri, ileri derecede yıpranmış dişlerin daha iyi diş kronu ile tamir edilir; kırık diş geri; ilk ortodonti dikkate tavsiye olmasına rağmen, biraz çapraşık dişleri görünümünü için düzenlenmesi; ortodonti da etkili olabilir, ancak, diestema (dişler arasında boşluklar) kapatmak için kullanılabilir.

Kaplama bir diş laboratuvarında yapılır çünkü dolaylı yoldan genellikle iki randevu gerektirir:Ziyareti öncesinde ilk ziyaretini dişçi ilgili Kaplamaların uygun tedavi olduğundan emin olmak için dişi x-ışınları inceler. Bir diş hazırlamak için, diş hekimi lokal anestezi altında yaklaşık ½ milimetre mine kaldırması gerekir. Daha sonra Kaplamalar yapmak için diş laboratuarına gönderilmek üzere alınır. Geçici Kaplamalar nihayet diş üzerine yerleştirilir ve sonraki randevuya kadar orada kalır. Kalıcı Kaplamaları sabitleme:ikinci ziyareti iki üç hafta sonra olur.Diş hekimi, geçici Kaplamalar kaldırır diş çimento ile yüklemeden önce kalıcı Kaplamalar adaptasyonu ve renk doğrular.