Porselen Diş

Diş kaplaması dişlerinizin üzerine yapıştırılmış özel hazırlanmış porselen ince parçalardır.Porselen kaplamalar iki türlüdür.Doğal dişlerin aynı saydamlık,renk,gölge ve doku için tasarlanmış kaplamlar vardır.Popüler olan bu kaplamalar en çok tercih edilenidir.Yıpranmış,çürümüş,orijinal şeklini kaybetmiş,çarpık görünen,aşınmış dişler kaplama yapılarak güzel bir gülümseme için ortam oluşturur.Kaplamalar kozmetik diş hekimliğindeki yeni gelişmelerden biridir.Boyanmış,parlatılmış renklendirilmiş ve biraz yontulmuş dişler porselen diş ile  mükemmel görünüme getirilebilir.Dezavantajı olarak harcanan süre örnek gösterilebilir.Çünkü her dişinizin uyumlu olması için her birinin porselen diş yapılması gerekir bu da büyük bir zaman kaybı demektir. Porselen kaplamalarda yıllar sonra renk solabilir ve porselen diş tamamen yok olabilir buda dişin eski haline dönmesi demektir ki tekrar yapılması ilk fiyatından çok daha pahalı olacak ve dişin ömrünü kısaltacak sağlığını bozacaktır.Avantaj olarak ta saydam olduğu için dişin gayet iyi görünüme sahip olmasını sağlar. Diş kaplama işlemi için birkaç adım vardır. Hasta hazırlık evresinde rahat olmalıdır.Aksini gerektirmedikçe doktorunuz durumu lokal anestezi ile idare edecektir.

Normal dişiniz gibi önem vermeniz gerekir.Çünkü porselen dişler kırıldıktan veya hasar gördükten sonra yerine yenisinin yapımı daha fazla maliyet demektir.Genel olarak on-on beş yıl ömür biçilse de porselenin kalitesi ve ağız yapınız,beslenme alışkanlıklarınız ve dişinize verdiğiniz öneme göre bu süre uzatılabilir derecededir.

Dişinizin rengine uygun parlaklık ve canlılık katan renkler seçilir.Bu seçimi doktorunuz ile beraber yapabilirsiniz.Size en uygun, orijinal dişlerinizin rengini aratmayacak renk tonları arasında seçim yapmalısınız. Ancak kişinin isteğine göre renk kartelasındaki herhangi bir renk seçilip dişler  dövme şeklinde boyanabilir.

Geleneksel porselen diş kaplamaları diş başına 900$ ile 1500$ arasında değişmektedir. Kompozit kaplamlar ise diş başına ücreti 1500$’dan başlamaktadır. Kalite, klinik, doktor ve özel hastane tercihi fiyatı doğrudan etkilemektedir.Bir çok diş hekimi özel ödeme planları,taksitlendirme işlemi uyguluyor.Fiyat aralığı metropoller,köyler ve kasabalara göre değişim göstermektedir.Kaplattırma yapmadan önce danışma ve inceleme sırasında diş hekiminizle tüm ayrıntıları tartışınız.Geçici bir kaplama yaptırmanız belki daha iyi olacaktır.Sonra ön izlemesi sunulan dişin size uygun olup olmayacağı konusunda karara varınız.Kalıcı kaplama imalatı sırasında sunacağınız bilgiler dişin size uygun olması konusunda yardımcı olur. Lütfen ilk danışma ve inceleme sırasında, diş hekiminiz ile geçicileri tartışmak. Geçicileri beklenen göz bir ön izlemesi sunan, hissetmek ve kaplama uyacak. Geçicileri da kozmetik diş hekimi kalıcı kaplama imalatı sırasında ihtiyaç duyulabilecek ayarlamaları belirlemenize yardımcı olur.Kaplama maliyetleri genellikte özel sigortalar dahil olmak üzere sigorta kapsamında değildir.Ancak bunu sonradan ekletebilirsiniz.

Porselen diş yapımı: önceden hazırlanan porselen tabaka dil ölçüleri alınarak görüntüsü bozuk veya yamuk olan dişlerin üzerine özel bir madde ile yapıştırılır. Porselen diş yapımı uygulaması yapılırken kullanılan renkleri doktor ve hasta beraber seçmelidir ki sonradan rengin uyuşmazlığı gibi bir problem oluşmasın.Renk açma işlemleri,kalıtsal diş bozuklukları,ayrık veya yamuk dişler,çarpık eğri dişlerin görüntülerinin düzeltilmesi için yapılan kaplamalara çok dikkat edilmelidir.İyi bir bakım ve düzgün bir kullanım ile yirmi-otuz yıl hatta bir ömür boyu gidecek kadar kaliteli olan porselen kaplamalar kötü bir bakım ile de yedi-sekiz yılda ömrünü yitirmektedir. Burda kişinin çok dikkatli olması gerekir.Önceden gösterdiği ilgi ve alakadan daha fazlasını yeni dişlerine göstermesi gerekir.Kısa sürede hasta dişlerinin doğal görünümüne kavuşur.Uzun yıllarca ilk hali gibi korunan porselen kaplamada alkol,sigara,çay ve kahve içeceklerin etkileri görülmez. Porselen diş yapımından sonra temiz ve sağlıklı tuttuğunuz sürece ömrünüz boyunca eskimeyen yeni dişlere, yeni bir gülümsemeye ve yeni bir görünüşe sahip olursunuz.

Kendi benliğine saygı ve kendine güven bir erkek ve kadındaki çekici niteliklerdir.Güzel bir gülümseme ile hayatınızı değiştiren bir etki yaratabilirsiniz.gülümsemeyi öğrenmek her ne kadar önemli ise de dişlerinizin çarpık,yamuk veya aşınmış olması gülüşünüzü negatif yönde etkileyecektir. Porselen diş modelleri de bu İhtiyacınıza karşılık vermektedir. Porselen kaplamalar dişin dış yüzeyine yapıştırılır ve yakından diş minesinin ışık kullanım özelliğini taklit eder.Modellerine gelecek olursal metal destekli; protez,estetik,dayanıklı kaplamalar.Zirkonyum,altın,metal,metalsiz,estetik porselen modeller,dudak ve çene yapısına uygun modeller,diş rengine uygun renk ve modeller seçilebilir. Damağınızın yapısına göre,sizin isteklerinize göre diş modelleri değişim gösterebilir.Ufak dişleri olan bir insan için porselen diş modelleri daha farklıdır.Her hastaya uygun modeller hastanın tüm ölçümleri bittikten sonra yapılmaya başlanır.Kişinin isteğine göre de modeller ayarlanabilir.Kişi tavşan dişi gibi farklı diş modelleri istiyorsa bunu doktoruna söyleyip yaptırabilir. Ama en uygun olanı dişin rengi ve boyutuna göre en yakın renk ve boyutta doğala en yakın modellemedir. Kişi bu durumdan şikayetçi olabilir ama orijinal diş yapısını kaybetmemiş olur.İsteğe göre porselen diş modelleme de ise kişi durumdan sıkılabilir ama kaplamayı tekrar yaptırması çok zor olacaktır.